Co to je?

“Co se to děje, co je to za akci?” jsou zvědaví lidé, když kolem nich projíždí desítky, stovky anebo tisíce rozjařených lidí na kolech. Peloton zvoní, svítí, je barevný, hraje z něj hudba a za chvíli je pryč. Když se zeptáte účastníků Critical Mass (CM), tak někteří ani odpověď znát nebudou, protože jedou poprvé. Často lidé na kolech neodolají a spontánně se k jízdě přidají, když kolem nich projíždí. Ostatní účastníci asi nabídnou tyto odpovědi:

 • je to společenská jízda oslavující kolo jako dopravní prostředek anebo obecně skvělý vynález (třeba i pro sport a relax)
 • je to naplnění ulic jízdními koly, smíchem, lidskou rychlostí a životem
 • je to pár hodin každý měsíc, kdy je v ulici více lidí na kole než v autě
 • je to vytváření otevřené, veselé a vítající komunity
 • je to protest proti systematickému útlaku lidí dopravní infrastrukturou a legislativou, které staví zájmy automobilismu, konzumu a uspěchané doby nad základní potřeby lidí
 • je to sdílená radost z jízdy na kole a volání po spravedlivém rozdělení prostoru města a návratu ulice lidem
 • je to volání po bezpečném prostoru ve městě pro jeho nejzranitelnější obyvatele
 • je to událost, která se koná každý měsíc ve stovkách měst po celém světě

Proč to je?

 

A proč se po celém světě CM koná? Opět neexistuje jediná odpověď, můžete se například dozvědět, že cílem CM je:

 • podpořit vytváření bezpečné infrastruktury pro lidi dopravující se ve městě na kole
 • propagovat bezmotorové dopravní prostředky, respektive všechny dopravní prostředky pohaněné samotným člověkem
 • ukázat, že jízda na kole je zábavná, ekologická, praktická a efektivní
 • proměnit na zlomek času atmosféru ulic, jejichž charakter je většinu času utvářen přebujelým motorismem, a ukázat, že změna je možná
 • poskytovat bezpečný prostor účastníkům CM a vytvářet atmosféru veselí a přátelství přesahující samotnou událost

Pro každého znamená Critical Mass něco jiného, každý člověk má své důvody, proč jede s ostatními. Pro některé se jedná o protest nebo demonstraci, všechny však spojuje přátelská atmosféra jízdy a sdílené veselí.

Kdo to je?

 

My jsme vy, vy jste my. Kdokoliv přijde, tvoří Critical Mass. CM nemá vedení, nemá organizátory, nejedná se o klub nebo organizaci. CM je událost, kterou tvoří lidé tím, že přijedou.

Všichni účastníci jsou zodpovědní sami za sebe, žádný organizátor za jízdu nezodpovídá. Jaká je jízda záleží na samotných účastnících. Odpovědnost sama za sebe však nevylučuje solidaritu a přebíraní odpovědnosti za druhé. Jeden za všechny, všichni za jednoho! Pomáhejme si, veďme spolu rozhovory, starejme se o sebe.

Na CM jsou všichni vítáni, nehledě na velikost, barvu, pohlaví, vyznání, věk, oblíbenou zmrzlinu či cokoliv jiného. S jedinou podmínkou – je potřeba přijet na nemotorovém prostředku – jízdním kole, koloběžce, bruslích, trojkolce, jednokolce, longboardu. I lidé na elektrokolech s příšlapem jsou vítáni.

Co znamenají slova “Critical Mass”?

Ve fyzice se překládá CM do češtiny jako kritické množství štěpného materiálu, které vede k zahájení štěpné reakce. Tento termín zazněl během promítání filmu Return of the Schorcher v roce 1992 San Francisku, kdy byl použit k popisu toho, jak jsou lidé na kolech v Číně po dosažení “kritického množství” schopni hromadně projet rušnou neřízenou křižovatku. V San Francisku se tento název okamžitě ujal jako nový název cyklojízd, které byly předtím krátce známé jako Commute Clout.